ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

FIRMA KATEGORILERI

ANKET

Deneme Anket

Tüm Anketler

SAYAÇ

Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Tekil76
Ayrıntı

Yakılan Çöp, Sümeyye'yi Yaraladı

Yakılan Çöp, Sümeyye'yi Yaraladı

Tarih 01 Haziran 2010, 11:54 Editör Erol GÖKÇE

Sultanbeyli'de, Komşularının Sokakta Yaktığı Çöplerden Elbisesi Tutuşan 4 Yaşındaki Saadet Sümeyye Demir Ağır Yaralandı. Günlerdir Tedavi Gören Minik Sümeyye, Geçirdiği Bir Dizi Ameliyata Rağmen Yaraların İzini Ömür Boyu Taşıyacak.

 Sultanbeyli'de, komşularının sokakta yaktığı çöplerden elbisesi tutuşan 4 yaşındaki Saadet Sümeyye Demir ağır yaralandı. Günlerdir tedavi gören minik Sümeyye, geçirdiği bir dizi ameliyata rağmen yaraların izini ömür boyu taşıyacak.
Olay, 06 Nisan günü Battalgaz Mahallesi Dereiçi Sokak'ta meydana geldi. Annesi ile birlikte ablasını okula bıraktıktan sonra evlerine dönen minik Sümeyye, evlerinin bulunduğu sokağa geldikleri sırada komşuları Huriye Yıldız tarafından çöpleri tutuşturmak amacıyla yakıldığı öğrenilen ateşi fark ederek annesinden hızla uzaklaşıp ateşin yanına koştu. Bu sırada ateşin başında oynayan Huriye Yıldız'ın 5 yaşındaki torunu da sopa ile ateşi karıştırdığı sırada yanan çöplerden bir kısmı Sümeyye'nin üzerine isabet etti. Küçük kız bir anda elbisesinin alev almasıyla bağırmaya başladı. Kızının alevler içinde kaldığını gören anne Zeynep Demir ve komşuları da kısa sürede müdahale ederek Sümeyye'nin elbiselerini söndürdü. Ancak yapılan müdahaleye rağmen küçük Sümeyye'nin başta kalçalarından olmak üzere vücudunun arka bölümünde ağır yanıkların oluştu. Hemen Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık ve Yara Tedavi Merkezi'ne getirilen Sümeyye Demir'in yapılan muayenesinde, vücudunda daha çok kalça ve bacaklarında olmak üzere yüzde 15 oranında 3. derece ağır yanıkların oluştuğu belirlendi.

11 gündür tedavi edilen Sümeyye Demir'in bir dizi ameliyat geçirdiğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Murat Alkan, Sümeyye'nin vücudundaki yanık bölgelerde ölü dokuların temizlenmesinin ardından Greft Uygulaması (sağlam derinin vücudun başka bölgesinden alınarak yanan bölge üzerine nakledilmesi) yapıldığını ifade etti. Alkan, küçük kızın bir dizi ameliyatların ardından taburcu edilebileceğini söyledi.

Sümeyye'nin hastanede yanında refakatçi olarak kalan anneannesi Hatice Karakoç da torununun olay günü annesi ile birlikte ablası Rabia'yı okula bıraktıktan sonra dönüş yolunda komşuları Huriye Yıldız'ın çöpleri yakmak amacıyla yaktığı ateşe koştuğunu, bu sırada ateşle oynayan başka bir çocuğun elindeki sopa ile Sümeyye'nin üzerine ateş savurduğunu belirtti. Karakoç şöyle konuştu ; "Sokakta kimse gelişi güzel ateş yakmasın, yaksalar bile ateş sönene kadar başında beklemeleri gerekir, ancak torunumun yanmasına neden olan ateşi yakan kadın çöpleri tutuşturduktan sonra evine girmiş." Karakoç belediye yetkililerinin de çöpleri düzenli toplamadıkları için vatandaşların çöpleri yakarak yok etmeye mecbur bırakıldığını da sözlerine ekledi.

ABLASININ ELİNİN BİRAN OLSUN BIRAKMADI

Sümeyye'nin bir an olsun elini bırakmadığı ve bu nedenle okula gidemeyerek kardeşinin yanında anneannesi ile birlikte kalmak zorunda olan ablası Rabia da olayı nasıl olduğunu görmediğini, sonradan haberi olduğunu söyledi. Bu arada acısı nedeniyle sürekli ağlayan Sümeyye'nin ise ablasının elini sıkıca tutarak bir an bile bırakmaması yürekleri burktu.

Sağlık sorunları nedeniyle çocuğunun yanında refakatçı olarak kalmasına izin verilmediğini kaydeden anne Zeynep Demir, olayın meydana geldiği yerde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Olay günü Sümeyye ile birlikte büyük kızı Rabia'yı okula bıraktıklarını, evlerinin bulunduğu sokağa geldiklerinde ise Sümeyye'nin hızla sokakta komşuları tarafından yakılan ateşin yanına koştuğunu, bu sırada ateşle oynayan 5 yaşındaki başka bir çocuğun elindeki sopayla Sümeyye'nin üzerine ateş savurduğunu ifade etti. Anne Demir, "Ateşi yakan komşumuz zaten sürekli sokakta ateş yakıyordu. Ancak ateşi yaktıktan sonra başında beklememiş ve ateşin başında oynayan torunu ise elindeki sopayla Sümeyye'nin üzerine ateş savurarak elbisesinin tutuşmasına neden oldu. Olay bir anda gelişti. Kısa sürede çocuğumun yanına koştum ve söndürdük ancak yaralanmasına engel olamadık. Komşum ateşi yakmış ve içeriye girmiş bu sorumsuzluk çocuğumun ağır şekilde yaralanmasına neden oldu." diyerek olayı anlattı.

Sümeyye'nin babası Hacı Mehmet Demir ise, kızının olay günü yanan elbiselerinden arta kalanları basın mensuplarına gösterdi. Acılı baba, "Kızım hiçbir zaman eski haline gelemeyecek. Hayatı boyunca vücudunda bu olayın izlerini taşıyacak. Kızım komşuların bir ihmali sonucu ağır şekilde yaralandı. 10 gündür hastanelerde koşturuyoruz. İnsanların gelişigüzel sokaklarda çöpleri yakmalarına karşı önlem alınmalı. Komşumuz çöpleri yakmak amacıyla ateşi yakmış ve evine girmiş, ateşin başında bile beklememiş. Ben başka çocukların sokaklarda gelişigüzel yakılan ateşler nedeniyle yanmalarını istemiyorum." diye konuştu.

Sokakta çöp konteynerleri bulunmamasına rağmen belediye yetkililerinin haftanın iki günü gelerek sokağa bırakılan çöpleri topladığını kaydeden Demir, insanların çöplerini yakmak yerine torbalarda muhafaza ederek çöp toplayanlara teslim etmelerini istedi.

Aynı sokakta oturan başka bir kadın ise, yıllardan beri herkesin çöpünü sokakta yaktığını ancak yakılan ateşin çocuklar için tehlike oluşturduğunu ve mutlaka sönene kadar başında beklenmesi gerektiğini söyledi.

Sümeyye'nin yaralanmasına neden olan ateşi yaktığı iddia edilen komşuları Huriye Yıldız ise, gözyaşlarını tutamayarak küçük kızın yaralanmasından dolayı büyük üzüntü duyduğunu kaydetti. Yıldız şöyle konuştu: "Olay sırasında torunuma bakmak için eve girmiştim ancak 5 yaşındaki diğer torunum ateşin yanında oynuyordu. O sırada komşumun kızı yanına gelmiş ve torunum da elindeki sop ile çocuğun üzerine ateşi savurmuş ve elbisesinin tutuşmasına neden olmuş. Çok üzgünüm, kendimi suçlu hissediyorum, sanki insan öldürmüş gibi insan içine çıkamıyorum."

(CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 17.04.2010 10:58 [2010523]

Bu haber 5 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yerel Haberler

Bahçeli, Sultanbeyli'de Hilal Kartı Anlattı

Bahçeli, Sultanbeyli'de Hilal Kartı Anlattı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, iktidara gediklerinde Hilal Kart ile yoksullara yard...

Sultanbeyli'de Ramazan Coşkusu

Sultanbeyli'de Ramazan Coşkusu Ramazan Bolluğu, Bereketi Ve Güzellikleriyle Geldi.
Artık Söz sizde!09 Nisan 2009

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
www.sultanbeyli.com © 2004-2009 Tasarım, Destek ve Hosting Hizmeti:ERSA BİLİŞİM tarafından yapılmaktadır- Yazılım: Mydesign
msn ac msn kaydol msn kaydol msn ac msn kaydol msn ac msn kaydol msn kaydol gmail sign in gmail login